Venkovní zážitkové hry

Máte rádi přírodu, procházky a poznávání? Jste akční rodinka? Stopujte jak indiáni, hledejte jako zlatokopové, luštěte jako archeologové. Všechno je připravené, můžete vyrazit na parádní stopovačku za pokladem! Stačí vám jenom plán hry.

Připravil jsem pro vás několik rodinných pátracích her, takže si můžete užít zábavu venku v přírodě. Zážitková hra se odehrává v terénu, kdy podle různých indicií stopujete trasu, která vede až ke schránce s pokladem. Plníte úkoly, luštíte šifry a hledáte schránky se zprávami. Hru provází tematický příběh, který má své vyústění a překvapivé odhalení. Schránky umístěné po cestě mají své záložní varianty a v případě problémů můžete volat na telefon uvedený v plánu hry.

Kde hry najdete: u Hostivařské přehrady, v Modřanské rokli, v Divoké Šárce, na vrchu Závist u Zbraslavi, v Klánovickém lese, v Údolí hvězd u Berounky, v Drahaňském údolí.

Hrát můžete kdykoli sedm dní v týdnu. Vyrazit můžete sami, potřebujete jen plán hry. Schránky pravidelně kontroluji. Plán hry si můžete stáhnout ve formátu PDF a mít ho v tabletu, telefonu nebo si ho vytisknout.

 

Pokud si plán nebudete tisknout, vemte si papír a tužku na šifru.

 

Něco nefunguje? Prosím, napište mi.

Čím děti motivovat, aby chtěly vyrazit na nějaký zábavný výlet do přírody? Děti mají naštěstí přirozenou zvídavost a baví je plnit různé úkoly. Hry na počítači jsou úkolů plné. Pojďme jim ale vysvětlit, že skutečná dobrodružná výprava jim přinese ještě větší zážitek. Bude to vyžadovat jen trochu pohybu.

V plánu naší venkovní hry v přírodě naleznete pokyny, kudy dál pokračovat, často jsou tyto informace v podobě šifry nebo úkolu. Půjde o týmovou spolupráci, na odpovědi se musí shodnout celá rodina, abyste se vydali dál stejným směrem. Bude pro ně skvělá atrakce.

K těmto výletům si vybírám zajímavá místa v Praze a její blízkosti, parky, okolí rybníků a přehrad, přírodní rezervace.

Hledání ztracené Atlantidy

Zábavná stopovací hra pro celou rodinu. Půjdete po stopách ztracené Atlantidy a dozvíte se mnohé o její existenci. Také si rozluštíte tajnou zprávu, najdete listiny v kořenech stromu, podle šifer budete určovat směr další cesty, a užijete si ještě další zábavu a dobrodružství. Na konci naleznete poklad. Trasa vede přibližně údolím Botiče a trvá tři hodiny.  Ačkoli jste stále v Praze, půjdete krásnou přírodou. Start a cíl je deset minut chůze od stanice metra Háje.
Je to dobrodružná zábava bez rozdílu věku. Platbou sto sedmdesáti korun za hru pro celou rodinu pomáháte rozvíjet moje psaní knih a tvorbu aktivit pro děti. Děkuji.

Náhodou jsem získal tuto zajímavou audio nahrávku

 a sám jsem se vydal po stopách ztracené Atlantidy.

Plán hry Hledání ztracené Atlantidy:

Kde je začátek hry

Start hry

Tato hra začíná u zooparku Milíčova v ulici K Milíčovu 100/8 na Praze 11. V této ulici se dá zaparkovat auto, nebo můžete dorazit pěšky od zastávek Horčičkova či Jižní Město, je to asi 7 minut. Jít se dá od metra Háje, přes Opatovskou, napříč travnatou plochou k ulici Mejstříkova a dále pořád stejným směrem až k ulici K Milíčovu.

Celková mapa hry

Ukázka z textu hry

Zastavení první

 

Vyprávění: Ten dávný kontinent se rozprostíral uprostřed moře. Jednoho dne povstal z vln a po mnoha staletích se do nich zase ponořil. Jak se to všechno událo, vám poví náš příběh, naše pátrání po ztracené Atlantidě.

 

Na první křižovatce u zvířecích ohrad rozluštěte z informační cedule tajnou zprávu, kudy máte pokračovat dál.

 

Na křižovatce se dejte 15 L 5 15 16   ke  12 16 18 19 20,   22 A 12    33 A    16 H 23 A 29 16 21    15 22 9 A 15 16

S 20 Ě 9 5 20      12      L 5 S 21.

 

Na doplnění používejte písmenka z textu informační cedule. První dvě věty bíle napsané vlevo dole.

 

Zastavení druhé

 

Jděte podél hráze kolem stoletých dubů. U dubu hned na kraji rybníka se podívejte do rákosí, jestli tam nespatříte nutrii, která tam bydlí. Pak pokračujte dále a na konci rybníka jděte úzkou cestičkou až na ostroh k vodě. Do dubu, který tam stojí jsou vyryta od dávných Atlanťanů dvě písmena. Zapamatujte si je a přečtěte si první vyprávění:

 

Podle tradice, uchovávané indiánským kmenem Hopiů, část lidstva v prehistorických dobách žila na dvou jiných světech a to před tím, než jsme dospěli do světa třetího a poté i světa čtvrtého, ve kterém žijeme dodnes.

V našem prvním světě Bůh Táiowa stvořil člověka. Taiowa stvořil všechno v tomto vesmíru. Neexistuje nic,

co by nestvořil. Člověku poskytl práva, ale také uložil povinnosti, které souvisely s odvěkými principy tohoto vesmíru. První svět byl zničen ohněm a to z toho důvodu, že lidé se ve svém jednání a chování dlouhodobě porušovali uvedená nařízení. Mnozí z našich předků však tuto pohromu přežili a ve svém vývoji se posunuli dále. Druhý svět byl zničen ledem a mrazem. Zbytky našich předků nakonec dorazili do dalšího působiště, které dnes

nazýváme třetí svět.

Třetí svět nazývali indiáni Lemurie. Byla to nádherná země. V porovnání dnešním světem byla Lemurie skutečným rájem.

 

 

Zastavení třetí

 

Na štěrkové cestě můžete jít vlevo na jih nebo vpravo zpět do civilizace. Kudy půjdete, jestli chcete objevit Atlantidu? Než se rozhodnete, přečtěte si vyprávění:

 

Na jih od Lemurie se nacházel kontinent, který indiáni nazývali „Talawaitchqua“ čili „Země na jihu“. Mezi oběma kontinenty se rozkládala velká vodní plocha. Lidé současné doby znají onu zemi spíše pod názvem „Atlantida“.

Na počátku „Třetího Světa“ žili lidé z Atlantidy s Lemurií v míru. Chápali, že všichni lidé mají stejný božský původ. Atlanťané začali objevovat tajemství Stvořitele, která se člověk neměl nikdy dozvědět. Jistá tajemství patří pouze Bohům, a pokud je lidská bytost začala studovat, vstoupila do rozporu s původními pravidly a zákony.

Náš Stvořitel nám na samém počátku sdělil velmi vážná slova:

„Pakliže chcete být mé děti, nesmíte používat své znalosti k ničení a zkáze. A pokud nebudete respektovat tento zákon, pak nemůžete být již nadále mými dětmi“.

 

Tak už víte, kam jít? Doufám, že ano. Jen chytří hledači a dobrodruhové mohou objevit ztracenou Atlantidu.

Reference

Děkujeme za pěknou, výpravnou, dobrodružnou hru a krásnou procházku. Moc se nám to líbilo. Vše jsme našli dle instrukcí.

Martina B.

Děkujeme Vám za nápadité hry, které jste vytvořil. Naše děti hned ochotně vyrážejí do přírody, mají-li takovouto motivaci.

Minulý týden v neděli jsme hledali Atlantidu, prošli jsme celou trasu, vše v pořádku, vzkazy schované, objevené, přečtené, v pořádku. Jen za trůnem odbočka doleva byla v oblasti čerstvého kácení, takže jsme ji asi minuli, šli jsme trasou pro kočárky a v pohodě.

Jan F.

Děkujeme, včera jsme to prošli se třemi dětmi (nejmladší 2,5 let) a vše jsme krásně zvládli v cca 3,5 hodinách, všechny sklenice byly na svých místech a fakt jsme si to užili.

Jan P.

Někdy bych to šla klidně znova, už bez dětí :-)

Andrea Š.

Jsem moc rád, že jsem na vaše hry narazil. Naprosto sedí do představy, co bych chtěl se svou 6letou dcerou podnikat. Byli jsme zatím u Botiče a trasa se velmi povedla. Žel na poslední zastavení jsme se nedostali, protože se spustil takový liják, že jsme se radši schovali a hru předčasně ukončili. Nicméně, do linie příběhu to zapadlo výborně.

Bohumil Č.

Chtěla jsem MOC poděkovat za opravdu úžasnou hru! Vyrostla jsem ve skautech a moc mi chybělo, že moje děti takovou možnost nemají. Vaše hra je báječná a doufám, že se stále portfolio bude rozšiřovat. Těšíme se na další! Co mě nadchlo, že kromě perfektně poschovávaných zpráv (syn je našel skoro všechny, přesto nebyly pouhým pohledem odhalitelné - u těch zbylých jsem ho netrpělivě předběhla ;). Tedy kromě super schovávaček se mi nesmírně líbila hloubka celé hry a také to, jak jsou jednotlivé aspekty zasazeny do prostředí, ve kterém jsme zprávu četli. Ještě jednou moc díky, brzy se pustíme do další výpravy!

Zuzana J.

Indiánská zpráva

Čeká na vás parádní indiánská stezka Modřanskou roklí s indiánskými značkami, stopováním koní a pacifickým expresem. Cestu zvládnete bez problémů do tří hodin.

Nazujte si mokasíny a vyzbrojte se odvahou. Zvu vás na indiánskou stezku. Mé jméno je Túnumpe z velkého a slavného kmene Lakotů. Naše indiánská sestra Žluté zrno zmizela. Bojím se, že se ocitla ve velkém nebezpečí. Šaman Chřestící ještěrka mi řekl, že je stále na živu a vypátrám ji, když se vydám směrem na jih k malému jezeru uprostřed skal. Hned jsem se vydal na cestu, ale pokud ji unesl kmen Arapahů, jak si myslím, či dokonce bílí mužové, nezvládnu ji sám osvobodit. Potřebuji vaši pomoc. Pospěšte za mnou moji přátelé. Času není nazbyt. Musíme jít po stopě, dokud je čerstvá a najít naši sestru dříve než se setmí. Připravte se na to, že to nebude úplně jednoduché a bezpečné, oblastí totiž projíždí vojenská kavalérie v modrých kabátcích. Jakmile by někoho z vás spatřili, zajali by ho a odvedli do vězení v pevnosti.

Po cestě vám zanechám zprávu, ale aby ji nepřečetl někdo cizí, najdete na určených místech vždy jen jedno písmeno. Zpráva má celkem jedenáct písmen. A aby toho nebylo málo, na konci naleznete poklad.

Než se vydáte na cestu, poslechněte si vyprávění šamana Chřestící ještěrky.

Plán hry Indiánská zpráva:

Kde je začátek hry

Start hry

Tato hra začíná u totemu na křižovatce ulic Hoštická a Ke Březině v Písnici. Končí o pár metrů dále (vrátíte se trasou sem na toto místo). Parkovat můžete v Hoštické ulici před pensionem Kamenný dvůr, nebo přijet MHD na zastávku Sídliště Písnice. V tom případě se vydáte nejkratší cestou na druhý konec Hoštické ulice (nemusíte ke křižovatce s ulicí Ke Březině). První úkol je v lese na konci Hoštické ulice.

Ukázka z textu hry

Mé jméno je Túnumpe

 

Nazujte si mokasíny a vyzbrojte se odvahou. Zvu vás na indiánskou stezku. Mé jméno je Túnumpe z velkého a slavného kmene Lakotů. Naše indiánská sestra Žluté zrno zmizela. Bojím se, že se ocitla ve velkém nebezpečí. Šaman Chřestící ještěrka mi řekl, že je stále na živu a vypátrám ji, když se vydám směrem na jih k malému jezeru uprostřed skal. Hned jsem se vydal na cestu, ale pokud ji unesl kmen Arapahů, jak si myslím, či dokonce bílí mužové, nezvládnu ji sám osvobodit. Potřebuji vaši pomoc. Pospěšte za mnou moji přátelé. Času není nazbyt. Musíme jít po stopě, dokud je čerstvá a najít naši sestru dříve než se setmí. Připravte se na to, že to nebude úplně jednoduché a bezpečné, oblastí totiž projíždí vojenská kavalérie v modrých kabátcích. Jakmile by někoho z vás spatřili, zajali by ho a odvedli do vězení v pevnosti.

Po cestě vám zanechám zprávu, ale aby ji nepřečetl někdo cizí, najdete na určených místech vždy jen jedno písmeno. Zpráva má jedenáct písmen.

 

První úkol:

Procházíte kolem ranče pana Fergusona. Je to starý a nerudný muž. Musíte jít opravdu tiše, aby se nevzbudil a nezačal střílet. Bývá velmi popudlivý a nepřátelský, takže kolem jeho plotu ani muk! Zvládnete to? Má velmi ostražitého psa.

 

Jděte dál a na konci plotu zahněte vlevo, úzká cesta vás přivede na indiánskou stezku. Vidíte na stromech červené indiánské značky? Nenechte se zmást tím, kam ukazují a vydejte se na opačnou stranu vpravo. Nebude to víc jak dvě stě kroků, co jsem pro vás schoval první zprávu. Ale ještě předtím si na nějakém vhodném místě přečtěte o indiánech.

 

První zastavení

Už je tomu mnoho zim, co Lakotové, naši předkové, přišli ze země, kde se slunce v noci skrývá méně než zde. Šli pěšky přes velké pláně, kde žijí buvoli, dokud nedorazili k velké řece. Tam bojovali s Barikawy, až půda zrudla jejich krví. Od břehů velké řeky na západě, po hlučnou širokou cestu na východě se pak dlouho nikdo neodvážil postavit se jim do cesty.

 

Pozvání od Keltů

Přijmete pozvání od samotného keltského náčelníka na velkou hostinu? Kdo by odolal takovému pokušení?

V hlubokých a obávaných končinách Hercynského hvozdu, v odlehlém a zapomenutém kraji mocného kmene Bójů, na úpatí pohoří kanců zvané Azavit, kudy vede obchodní stezka mezi bohatými oppidii podél líné, ale na ryby bohaté řeky Vltavin, leží největší keltské oppidum, kterému vládne mocný král Bugalos. Když se král doslechl, že cestujete kolem jeho sídla do vzdálených Sudet, zaradoval se a pozval vás na velkou hostinu, kterou Keltové rádi vystrojují při každé příležitosti. Proto se na odmítnutí návštěvy pohlíží jako na zmaření velké oslavy hojnosti, radosti a přátelských úmyslů. Možná také král Bugalos tajně doufá, že mu na zpáteční cestě přivezete ze Sudet (což znamená les kanců) jednoho nebo dva statné divočáky, jako odměnu za jeho nynější pohostinství.

 

Ujít trasu této hry vám bude trvat zhruba tři hodiny. Na konci cesty na vás čeká keltský poklad na památku.

Pozvání od keltského náčelníka

Plán hry Pozvání od Keltů:

Kde je začátek hry

Start hry

Tato hra začíná v Břežanském údolí na úpatí vrchu zvaného Závist. Můžete zaparkovat u minizoo, kousek od železniční stanice Praha-Zbraslav. Na konci mostu Závodu míru je také zastávka autobusu 165. Hra začíná v minizoo, kterou si prohlédnete, a pak pro vás bude hračkou splnit první úkol.

Ukázka z textu hry

Přijmete pozvání od samotného keltského náčelníka na velkou hostinu? Kdo by odolal takovému pokušení?

V hlubokých a obávaných končinách Hercynského hvozdu, v odlehlém a zapomenutém kraji mocného kmene Bójů, na úpatí pohoří kanců zvané Azavit, kudy vede obchodní stezka mezi bohatými oppidii podél líné, ale na ryby bohaté řeky Vltavin, leží největší keltské oppidum, kterému vládne mocný král Bugalos. Když se král doslechl, že cestujete kolem jeho sídla do vzdálených Sudet, zaradoval se a pozval vás na velkou hostinu, kterou Keltové rádi vystrojují při každé příležitosti. Proto se na odmítnutí návštěvy pohlíží jako na zmaření velké oslavy hojnosti, radosti a přátelských úmyslů. Možná také král Bugalos tajně doufá, že mu na zpáteční cestě přivezete ze Sudet (což znamená les kanců) jednoho nebo dva statné divočáky, jako odměnu za jeho nynější pohostinství.

 

První úkol:

V malé domácké ZOO, kde začínáme, se dozvíte, kde je vstup na keltské území. Projděte si všechny kotce zvířat nacházející se napravo od cesty, kterou jste sem přes malý mostek přišli. Pozorně si prohlédněte latinské názvy zvířat. Najděte zvíře, které se latinsky jmenuje Dama dama. Musíte se dostat na cestu skrytou v úžlabině, která vede nahoře za ohradou tohoto zvířete. Najděte ji, to je ta správná, tajemná a začarovaná cesta, kterou nikdo jiný nezná a nevidí. Po ní se dostanete až nahoru na keltské hradiště.

 

První vyprávění:

Zvířata jsou starší než my. Byla tady tisíce let předtím, než se na zemi objevil člověk. Zvířata jsou naši starší bratři a sestry. Jejich existence není oddělená – prožívají poetickou jednotu se zemí. Zvířata žijí venku, ve vzduchu, ve vodách, v horách a v půdě. Znalost země je uložena v jejich nitru. Jejich mlčení, jejich tichá samota zrcadlí moudrost a tiché bytí krajiny. Zvířata nevědí nic o Ježíšovi, Buddhovi nebo papežovi. Nezajímají se o lidské záměry a intriky. Zvířata jsou stále propojená s věčností. Keltové vnímali tuto pradávnou moudrost světa zvířat, jehož důstojnost a krásu nenarušuje lidská arogance a hloupost.

 

Jděte úvozem po zelené značce, pozorně sledujte povrch země. Až uvidíte příčný kamenný pás, překračujete právě hranici keltského území. Od této chvíle buďte obezřetní!

 

Vstup do krajiny Keltů vyžaduje velkou míru skromnosti, úcty a pokory, jinak pro vás tento svět zůstane uzavřený. Místo toho, abyste se přemístili v čase do doby rozkvětu keltské říše, budete se jen procházet po lesních pěšinkách a bloudit mezi stromy.

 

75 kroků od kamenného pásu je na levé straně mnohostrom. V jeho kořenech naleznete první zprávu.

 

O stopovacích hrách pro děti

 

Proč to dělám

 

Rád se procházím v přírodě a více než místa turisticky hojně navštěvovaná vyhledávám odlehlé cesty. Když jsem na výletě s rodinou, děti samozřejmě chtějí každých deset minut vědět, kdy už dorazíme na nějaké zajímavé místo. Snažím se vymyslet dětem po trase nějakou zábavu, vyprávět jim něco zajímavého, vymyslet úkol, který musí splnit, hrát nějakou slovní hru. Když se pak procházím sám, vymýšlím hry pro ostatní rodiče.

 

Jakým způsobem hry připravuji

 

Při vymýšlení, jak by měly hry pro děti i jejich rodiče vypadat, jsem chtěl, aby pátrací hry měly především zajímavý, poutavý a dobrodružný příběh. Také, aby se z toho příběhu něco dozvěděly, něco naučného, poučného, dějepisného. Základem příběhů jsou tedy zkazky, legendy, mýty o Indiánech, Keltech nebo o bájné Atlantidě.

V průběhu cesty si tedy vyprávíte příběh. Pravá stopovačka pak hlavně obsahuje požadavek najít správný směr. K tomu v největší možné míře využívám znamení vyskytující se přirozeně po cestě. Nesnažím se tedy stále ukrývat nějaké zprávy nebo kreslit šipky. K určení směru je třeba trochu všímavosti, logiky, důvtipu. Několik zpráv ve schránce po cestě naleznete. Pro případ odcizení či poškození je každá zpráva zdvojená. Navíc schránky nemají vliv na to, abyste mohli v cestě pokračovat. Prozatím se vyhýbám zakomponování chytrých telefonů a jejich aplikací do tvorby stopovacích her. Budu ale rád, když mi napíšete svůj názor. Příběh má své vyústění, pointu, překvapivé odhalení. Odměnou z absolvování hry má být pro děti i rodiče zážitek z týmové spolupráce a výprava do míst, která jsou sama o sobě krásná, zajímavá a dobrodružná, výprava zajímavější a napínavější než jen sledování žluté či modré turistické značky.

Stopovací hra jako narozeninový dárek

Narozeninové stopovací hry připravím na den nebo víkend podle vašeho přání. Po cestě jsou schované zprávy a dítě plní úkoly stejně jako v ostatních hrách, ale na konci cesty je ukrytá truhlička, do které schováme to, co si budete přát - dárek pro dítě. Délka trasy se pohybuje od jedné do dvou hodin podle vašich požadavků. Trasu vytvářím nejčastěji v Hostivařském parku nebo v Divoké Šárce. Využít můžeme ale i jiné vhodné místo. Pro další informace mně neváhejte napsat na email creatio1@seznam.cz nebo využít kontaktní formulář vpravo.

BOJOVKY

HRY V PŘÍRODĚ

Když hledáte:

PÁTRAČKY

ÚNIKOVKY

VÝLET PRO DĚTI

STOPOVAČKY

VENKOVNÍ HRY

CESTA ZA POKLADEM

Vytvořilo Studio Creatio v roce 2015 | Knihy | Audioknihy | Divadlo | Venkovní hry